Maailman paras koulu?

TAMKin Virtain toimipiste liittyi Ammattiopisto Luovin Erkkaa verkossa -etäpaikkakunnaksi.

Tiistaina 15.4. iltapäivällä 12 aktiivista virtolaista sai nauttia Helsingin yliopiston psykologian professori Liisa Keltikangas-Järvisen verkkoluennosta “Koulu, temperamentti ja syrjäytyminen”. Profesori Keltikangas-Järvisen vaikuttava esitys temperamentin merkityksestä elämässä ja koulussa sai aikaan vilkasta keskustelua verkossa ja luennon jälkeen, vielä keskiviikkonakin.

WSOY julkaisee elokuussa 2014 professorin uuden kirjan “Maailman paras koulu?”. Koko maassa tutkittiin peruskouluissa temperamentin vaikutusta arviointiin. Tulokset yllättivät: mitä ihmettä pojilta odotetaan? Miksi ujot pojat ovat outoja, mutta ujot tytöt hyväksytään? Koulu on täynnä kasvatustehtäviä, joita ei voida arvioida mitenkään. Temperamenttia on ohjattava, ei arvioitava.